سقف وافل چیست

10 / 10
از 1 کاربر

سقف وافل یا دال دو طرفه (Waffle Slab or Two-way ribbed slab) از دسته دال های بتنی مسلح (Reinforced concrete) می باشد که تیرچه ها (Rib) در زیر دال بتنی و در دو راستای متعامد قرار گرفته اند. دلیل نامگذاری waffle  بر این سقف ها نمای نهایی شبکه ای آنها است.  از سقف های وافل معمولا برای دهانه های بزرگتر از 10 متر استفاده می شود و این نوع سقف از سقف دال مسطح بمراتب قویتر است. از نظر استحکام بترتیب سقفهای وافل، دال بتنی به همراه سر ستون (drop panel)، دال بتنی بدون سر ستون، دال یک طرفه و در نهایت سقف تیرچه ای میباشد. {1}

در تصویر زیر تیرچه های طولی  (longitudinal joists) و تیرچه های عرضی (transverse joists) به طور مشخص نشان داده شده اند. 

 سقف وافل

متاسفانه از سالیان دور در ایران از سقفهای تیرچه ای بعنوان تنها گزینه موجود استفاده شده است و امرزوه نیز به دلیل عدم توجه مراجع ذی صلاح از جمله شهرداری ها و سازمان نظام مهندسی همچنان از سقف های تیرچه – یونولیت در 90 درصد ساخت و سازهای کشور استفاده می شود. ضعف سقف تیرچه-یونولیت بر هیچ آیین نامه ای پوشیده نیست، با این حال در ایران بدلیل راحتی اجرای این سقف و البته مقرون به صرفه بودن بسیار رایج است. محل اتصال تیرچه و دال بتنی روی آن بدلیل انقطاع سرد ناشی از عدم بتن ریزی سقف و تیرچه به طور همزمان، آسیب پذیرترین محل در مواجه با نیروی زلزله میباشد. بعبارتی در ایران بدلیل نبود اجبار از سوی سازمان نظام مهندسی و البته افراد سودجو در سیستم ساخت و ساز کشور سقفهای بی کیفیت از نظر آیین نامه های بین المللی بسیار مورد استفاده است.

سطح فوقانی سقف وافل صاف و مسطح و سطح زیرین آن مشبک و مانند لانه زنبور است. سقف وافل به منظور صلبیت بیشتر برای استفاده در دهانه های بلندتر (فاصله بین ستونی) با بارهای سنگینتر طراحی شده است. سقف وافل بدلیل صلبیت عالی و عملکرد دیافراگمی در ساختمانهایی که ارتعاش حداقلی مد نظر است، توصیه می گردد. در ساختمانهایی از جمله آزمایشگاهها، ایستگاههای مترو، سالن سینما و تئاتر که دارای فضاهای باز بزرگی هستند استفاده از سقفهای وافل اجتناب ناپذیر است. سقف وافل بدلیل زیربندی یا قالب بندی زیر آن نسبت به سقف های تیرچه ای اجرای گرانتری دارند اما بدلیل کاهش تعداد ستون های ساختمان و البته افزایش تعداد پارکینگ واحد ساختمانی این هزینه برگردانده می شود.

 ******************************************************************

قالب وافل سقف از الزامات اجرای سقف وافل است که شرکت بتن بسپار کلیه خدمات از جمله طراحی سقف وافل و فروش قالب وافل و خرید قالب وافل و معرفی مجری سقف وافل را ارائه می دهیم. قالب های سقف وافل دارای ابعاد و اندازه های مختلف می باشد که بنا به نقشه ساختمان و تحلیل دقیق قالب وافل تعیین می گردد.

 

 

 

 

[1]**Waffle Slab". Civil Engineers Forum. 2014-12-25. Retrieved 2018-12-05

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

.http://betonbaspar.com/Administrator/files/UploadFile/a%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%84%20%D8%B1%D8%B3%D9%85%DB%8C%20%D8%A8%D8%AA%D9%86%20%D8%A8%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D8%B1%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85.jpg

شرکت های همکار

 

 

آمار