سقف وافل چیست ؟

آیا شما نیز به دنبال کسب اطلاعات در مورد مزایا و معایب سقف وافل هستید؟ آیا می دانید که اجرای این مدل از سقف چه سودمندی را برای شما به همراه دارد؟

سقف های مشبک یا همان سقف وافل یکی از بهترین و بی نظیرترین انواع سقف ها می باشد که با داشتن وزن بسیار کم اجرا شده و در سال های اخیر توانسته است توجه بسیاری از کارفرمایان را به سوی خود جذب کند. توجه داشته باشید که سقف های وافل مانند دال دو طرفه عمل می کند که از مزایای بسیار زیادی برخوردار می باشد. امروزه اجرای این مدل از سقف ها در بسیاری از پروژه های قابل مشاهده می باشد به طوری که برای اجرای سقف وافل می توان از قالب های وافلی نیز استفاده کرد که در این صورت می توانید تمام بتن های اضافه را از سازه کم کرده و اجرای سازه بتنی مورد نظرتان را نیز اقتصادی تر به اتمام برسانید. برای اینکه بتوانید به بهترین شکل ممکن با سقف وافل آشنا شوید بهتر است در مورد برخی از مهمترین مزایا و معایب اطلاعات لازم و کافی را به دست آورید.

مزایای سقف وافل

سقف وافل همانطور که اشاره شد دارای یک سری از مهمترین مزیت ها می باشد که سقف های معمولی از این ویژگی ها برخوردار نیستند. از مهمترین و اصلی ترین مزایای استفاده از سقف وافل می توان به مواردی از جمله حذف کردن انواع تیرچه بلوک های از پیش ساخته شده، اجرای تیرچه های درجه و نداشتن هیچ گونه محدودیت در انتخاب میلگرد، حذف کردن مراحل ساخت تیرچه و انبار کردن آنها، سهولت میلگرد گذاری در سقف، مناسب برای استفاده در اسکلت های فلزی و بتنی، کاهش میزان مصرف میلگرد و بتن، مقاوم بودن در برابر حریق و زلزله، هزینه های کم در برابر زیرسازی های ساده، اجرای بسیار سریع با کیفیت بسیار بالا، اجرای دهانه های بزرگ به شکل اقتصادی، کاهش هزینه های کف سازی، از بین بردن بار اضافه، مقاوم بودن در برابر جمع شدگی، قابلیت شستشوی با آب، سبک بودن قالب ها و حمل آن توسط یک نفر، کاهش حجم بتن استفاده شده، سازگاری بالا با محیط زیست و داشتن عمر مفید بسیار بالا اشاره کرد. شما نیز می توانید قبل از اجرای سقف وافل در مورد هر یکی از این ویژگی ها و مزیت های اطلاعت کافی را به دست آورده و سپس با خیال راحت آن را مورد اجرا قرار دهید.

معایب سقف وافل

بی شک استفاده از سقف وافل دارای یک سری از معایبی نیز خواهد بود که بد نیست در کنار مزایای گفته شده برای آن، در مورد معایب آن نیز اطلاعات لازم را به دست آورید که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–         نیاز داشتن به کارگران بسیار با تجربه و حرفه ای

–         توجه داشته باشید که این مدل از سقف ها و اجرای آن نیاز به ابزارهای بسیار پرهزینه دارد.

–         توجه داشته باشید که استفاده از سقف وافل برای زمین های شیب دار مناسب نمی باشد و در صورت اجرا بایستی زمین مورد نظر با خاک پر شود. 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *